Bílá místa v managementu prevence tromboembolie na chirurgických pracovištích a role klinického farmaceuta

Abstrakt

Úvod: Prevence tromboembolie (TEN) by měla být aktivně řešena ve všech lůžkových zdravotnických zařízeních. Většina odborných společností vydává pouze obecná doporučení k této problematice a detailně se nezabývá postupy prevence TEN u již konkrétních chirurgických výkonů v reálné klinické praxi. Proto jsem se soustředili na tato „bílá místa“ a naším cílem bylo navrhnout systém prevence TEN, který by zahrnoval širokou škálu chirurgických výkonů prováděných v Ústřední Vojenské nemocnici – Vojenské fakultní nemocnici Praha (ÚVN).
Metody: Provedli jsme rozsáhlou literární rešerši. Následně jsme v diskusi s chirurgy skórovali jednotlivé chirurgické výkony podle rizika TEN a rizika krvácení s přihlédnutím k typu a délce výkonu, operačním technikám atd.
Výsledky: Kliničtí farmaceuti navrhli standardizované protokoly prevence TEN pro jednotlivé chirurgické obory v ÚVN. U některých chirurgických oborů byl upraven Caprini model. Pro chirurgické obory, kde není Caprini model validován, byl vytvořen unikátní systém prevence TEN. Navrhli jsme úpravu dávkování u obézních pacientů a u pacientů s poruchou funkce ledvin. Byl vyvinut speciální aplikační software.
Závěr: Implementace systému prevence TEN vedla k jednotnému a racionálnějšímu předepisování farmakologické a mechanické profylaxe a také k finančním úsporám. Vývoj aplikačního software zvýšil complience se systémem a v kombinaci s auditováním v reálném čase (při poskytováníklinickofarmaceutické péče) výrazně zlepšil bezpečné postupy podávání léků v ÚVN. Tento systém je v kontinentální Evropě jedinečný. Obsahuje širokou škálu chirurgických výkonů a jim odpovídající prevenci TEN, která v tomto rozsahu dosud nebyla publikována. Ukazuje přínos klinických farmaceutů při zvyšování kvality nemocniční péče.

https://doi.org/10.33699/PIS.2021.100.12.%25p
PDF (English)