L. Martinek et al. Pravostranná hemikolektomie – od laparoskopické asistence po robotickou intraabdominální anastomózu
Miniinvazivní operační technika není při pravostranné hemikolektomii jednotná. Údaje v písemnictví potvrzují výhody laparoskopického přístupu, ideální technika však zatím nalezena nebyla. Čistě laparoskopická pravostranná hemikolektomie s intraabdominální anastomózou poskytuje určité výhody ve srovnání s ostatními laparoskopickými nebo otevřenými postupy za cenu technické náročnosti a delšího operačního času.
 

 


R. Hustak et al: Endoskopická pyloromyotomie (G-POEM) je nová terapeutická metoda v léčbě gastroparézy (GP). Doposud byly publikovány pouze omezené série případů prokazující její účinnost. Cílem studie bylo vyhodnotit účinnost G-POEM u pacientů s refrakterní GP.

J. Rosendorf et al: Nejčastější náhlou příhodou v souboru byla akutní apendicitida. Tento stav také nejčastěji vyžadoval chirurgickou intervenci. Nejspecifičtějším příznakem byla bolest v pravém podbřišku. Vliv prodělané apendicitidy a apendektomie na zdraví novorozence nebyl pozorován.
 
Zatloukal A: Lumbální kýla se vyskytuje velmi raritně. Klasická plastika s použitím síťky je metodou volby u velkých kýl. Malé kýly lze operovat laparoskopicky.

 

  Editorial
M. Martínek
 
 
     
  Monografie: Dětská proktologie pro praxi
Richard Škába a kol.

Kniha vyšla v listopadu 2019 v nakladatelství  Mladá fronta a.s. Její "křest" se konal  27.11.2019,  při zahájení Českého a slovenského gastroenterologického kongresu v hotelu Clarion v Praze. Kmotrem knížky byl prof.MUDr. Michal Rygl,PhD. Publikace z této oblasti  mediciny u nás zatím vydána nebyla.
Monografie by měla přinést čtenářům informaci o vrozených i získaných onemocněních tlustého střeva konečníku a řiti v dětském věku, jejich etiologii, diagnostice a léčbě. Kniha je určena hlavně pediatrům, gastroenterologům a chirurgům dospělého i dětského věku, kteří se mohou setkat ve své praxi s tímto spektrem vrozených i získaných onemocnění  distálního úseku střeva, jakož i všem, které tato problematika osloví.

Aktuální číslo

Vol 99 No 3 (2020)
Publikováno: 2020-03-31
Zobrazit všechna čísla